Ładuję...

Sklep Taneczny

Nowości

11
WRZ

Jak dobrać idealne buty do tańca

 

Wybór pierwszych butów do tańca jest niełatwym zadaniem. W końcu to jeden z najważniejszych elementów stroju każdego tancerza. Od ich wygody i dopasowania do stopy zależy komfort tańca i łatwość wykonywania figur. 

Co jest najważniejsze przy wyborze obuwia do tańca: wygląd, materiał, a może rodzaj podeszwy? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

 

 

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wygodę oraz stabilność buta. To podstawowe cechy dobrze dobranego obuwia. Bardzo ważny jest oczywiście dobrze dopasowany rozmiar. W trakcie mierzenia wszelkiego rodzaju obuwia tanecznego musimy zwrócić szczególną uwagę na to jak but jest wyprofilowany, i dopasowany będzie idealnie tylko jeśli nie będzie żadnych wolnych przestrzeni dookoła palców, pod śródstopiem i za piętą. W obuwiu standardowym dla pań oraz obuwiu męskim palce nie powinny dotykać ich końca. Natomiast w tańcach latynoamerykańskich (zwanych też łaciną lub latin) palce powinny znajdować się równo z wewnętrzną stroną czubka buta.  Zwróćmy rownież uwagę na tęgość stopy, tak aby but boleśnie nie cisnął ani luźno nie latał. Tu z pomocą przyjdą różne modele butów proponowane przez producentów. Jeśli mamy nietypowe stopy, możemy skorzystać z opcji zamówienia butów na miarę lub opcji poszerzania lub powężania.

A co z wyglądem? Jest on ważny, lecz nie najważniejszy. Wymienione wyżej cechy dobrze dobranego obuwia są znacznie bardziej istotne niż jego kolor czy rodzaj ozdób. Buty mają być przede wszystkim wygodne i idealnie pasować do twojej stopy.  Czasami buty, które wyglądają nieatrakcyjnie na pierwszy rzut oka, okazują się piękne na stopie, idealnie dopasowane i najwygodniejsze na świecie.

 

Typ obuwia

Buty do tańca dzielą się na wiele różnych kategorii. Mogą to być delikatne baletki, pantofle na wysokim obcasie, czy też sportowe sneekery.  Należy więc zacząć od określenia stylu tanecznego, a następnie odpowiedzieć sobie na pytanie - czy potrzebuję buty na występ lub imprezę, czy wygodne na trening?

Jeśli wybierasz się na zajęcia z modern jazzu to zdecyduj się na cienkie buty typu jazzówki, miękkie baletki lub napalcówki. 

Na zajęcia  z tańca towarzyskiego lub latino solo wybierz na początek wygodne sneakery lub „buty treningowe” na szerokim obcasie, później dobre będą już buty dedykowane do tańca towarzyskiego zarówno dla pań jak i dla panów. Proponujemy na początek wybrać buty z linii social dance, które charakteryzują się wygodą i elastycznością połączoną z uniwersalnością codziennych pantofli. Dodatkowo wyglądają jak zwykłe buty, i są nieco tańsze niż profesjonalne buty do tańca towarzyskiego.

Gdy wybierasz się na salsę, bachatę lub kizombę, także na początek wybierz wygodne sneakery. Gdy zaczniesz chodzić na imprezy zadasz szyku pantofelkami na obcasie, które będą miały cechy butów do tańca towarzyskiego, ale będą bardzo kolorowe i fikuśnie ozdobione.  Panom polecamy buty pełne, sznurowane z łączoną, nie dzieloną podeszwą i z zaokrągloną piętą, do wykonywania specjalnych trików.  W sprzedaży posiadamy także szeroką gamę kolorowych i równie fikuśnych jak damskie butów salsowo-bachatowych dla panów.

Dla miłośników tańców użytkowych takich jak Disco Samba, Modern Jive, Disco Fox, West Coast Swing polecamy także buty typu sneaker, jazzówki lub bardzo wygodne buty treningowe które, wyglądają jak męskie buty do tańców latynoamerykańskich, czyli są zakryte, sznurowane ale na wygodnym, stabilnym 1,5 lub 2” obcasie - zapewniają ekstra komfort i stabilność, a przy tym stopa jest lekka i swobodna. Panowie mogą wybrać pantofle uniwersalne na niewielkim obcasie - wyglądają jak klasyczne, męskie, skórzane buty ale mają miękką elastyczną podeszwę.  Paniom zaproponujemy również, buty do tańca towarzyskiego, ale na niższym obcasie lub buty „charakterki”, czyli jazzówki na niewysokim obcasiku.

Na zajęcia z hip hopu zdecydowanie wybierz sneakery i to najlepiej te z wysoką cholewką. Dla miłośników flamenco polecamy specjalnie dedykowane buty sprowadzane prosto z Hiszpanii. Tancerki tańca brzucha znajdą w naszej ofercie specjalne balerinki, miękkie baletki lub napalcówki. 

Buty do tańca towarzyskiego  dzielą się na dwa główne typy: standardowe i latynoamerykańskie. Buty do tańców standardowych są zabudowane i sztywniejsze niż te do łaciny. Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze buty, wybierz takie do tańców latynoamerykańskich. Są one bardziej uniwersalne – można w nich wygodnie tańczyć zarówno łacinę, jak i tańce standardowe. Buty do tańców standardowych są przystosowane głównie do nich i trudno tańczyć w nich inne style. W przypadku butów dla panów, polecamy wybór typu standardowego. Jest uniwersalny, ma niski obcas i równie dobrze nadaje się do każdego stylu. Dla bardziej zaawansowanych tancerzy konieczny jest zakup co najmniej 2 par butów, oddzielnie do każdego stylu.

 

Podeszwa

Jeśli zdecydujesz się na zakup obuwia do tańca towarzyskiego, możesz wybrać między dwoma rodzajami podeszwy. Pierwszy z nich to podeszwa zwykła. Jest sztywna, przez to idealnie nadaje się dla początkujących tancerzy. Dla osób bardziej zaawansowanych przygotowano obuwie z podeszwą profesjonalną typu flex – jest miękka i posiada możliwość wyginania się w każdą stronę. Umożliwia ładną pracę stopy i idealne dopasowanie, tak że nie czuć butów na nodze. Obuwie z podeszwami dwudzielnymi typu flex jest bardzo elastyczne, ale może okazać się mniej stabilne dla początkujących tancerzy.

Jeśli chodzi o buty typu sneaker, również mamy do wyboru podeszwy dzielone i podeszwy pełne, dodatkowo może być niska lub wysoka, bardziej miękka. Tu dzielona podeszwa może być używana przez każdego nie zależnie od umiejętności. Podeszwy mogą być wykonane dodatkowo z różnych materiałów, np łosiówka, lub podeszwa podszyta materiałem, która daje lekki poślizg na tępym parkiecie, lub podeszwę gumową, która będzie zapobiegała ślizganiu się, ale jednocześnie nie będzie blokowała kolan przy obrotach, tak jak to będą powodowały zwykłe buty do chodzenia czy do fitnesu. Jeśli stopa blokuje sie przy obrotach, to po pierwsze uniemożliwia to obracanie się, a po drugie powoduje bóle lub nawet kontuzje kolan i kręgosłupa.

Wszystkie buty do tańca są przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku na sali tanecznej i nie nadają się do chodzenia po dworzu. Wyjątkiem są buty męskie z  linii social dance, salsa-bachata-kizomba,  z tzw. outside sole, czyli podeszwą gumową, ale nie tępą, pozwalającą na chodzenie po dworzu. Takie buty idealnie sprawdzą się na imprezach.

 

Obcas

W przypadku obcasów wybór jest nieco większy. Dzielimy je na 4 typy: slim – cieniutka szpilka, polecana dla zaawansowanych tancerek; flare – obcas kształtem przypominający kielich, co daje mu znacznie większą stabilność niż w obcasie slim; cuban – obcas bardzo stabilny, polecany dla młodych, mniej doświadczonych tancerek, lub dla kursantek oraz obcas klocek – bardzo wygodny, przeznaczony dla dzieci. Wszystkie buty męskie także posiadają obcasy: 1” przy butach do standardu i butach uniwersalnych, oraz 1,5” i 2” przy butach latynoamerykańskich 

Jeśli wybierasz swoją pierwszą parę, to najlepsze będzie obuwie z obcasem typu flare, które zapewnia stabilność i wygodę, a jednocześnie pięknie prezentuje się na stopie.

 

Budżet

Buty taneczne mają bardzo różne ceny, co wiąże się oczywiście z jakością wykonania i z wygodą. Najtańsze buty są przeznaczone do sporadycznego używania i dużo szybciej niż te droższe przestają być wygodne i trzymać odpowiednio stopę. Buty najlepszych producentów na świecie, nie są produkowane w Polsce, czy w Chinach, a głównie w Portugalii i Rosji z najlepszych jakościowo materiałów. Na początek swojej przygody z tańcem, możesz skusić się na tańsze buty, ale jednak po jakimś czasie warto zainwestować trochę więcej.  Faktem jest to, że gdy potańczysz w butach z „górnej półki”, to do tańszych wrócić jest bardzo ciężko. 

 

Rozmiarówka

Warto zwrócić uwagę, że każdy producent butów do tańca w nieco inny sposób określa rozmiary i tęgość obuwia. Zdarza się, że ten sam rozmiar różni się wielkością w butach poszczególnych firm. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, buty zdecydowanie najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym. Możesz odwiedzić nasz sklep, gdzie będziesz miał możliwość przymierzenia obuwia i sprawdzenia, jak leżą na twojej stopie. Chętnie posłużymy również naszą wiedzą wynikającą z długoletniego doświadczenia w tańcu. Jeśli planujesz zakup przez Internet,  skontaktuj się z nami przed zakupem. Pomożemy ci dobrać obuwie tak, aby było idealnie dopasowane do twojego rozmiaru, tęgości stopy oraz twoich indywidualnych potrzeb tanecznych.

Jak widzisz, zakup pierwszej pary butów do tańca nie musi być trudny i czasochłonny.  Przy wyborze obuwia najlepiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, którzy podpowiedzą ci, co jest najważniejsze, na co warto zwrócić uwagę, a co jest kwestią zupełnie drugorzędną.

 


Komentarze

Dodaj komentarz

Uwaga! Dodajesz komentarz jako niezalogowany użytkownik!
Zaloguj się na swoje konto, wtedy nie trzeba będzie za każdym razem wpisywać Imię i E-Mail